Päivämäärä: Jul 07, 2026
A korkean lämpötilan uuni ei määritetä pelkästään sen maksimikäyttölämpötilan vaan sen mukaan koko lämpöjärjestelmä – lämmityselementit, eristyspaketti, kammiorakenne ja ohjausjärjestelmä – jonka on toimittava luotettavasti ja tarkasti lämpötilan tasaisesti yli 1000°C:n lämpötiloissa . Tekniikan perustavanlaatuinen haaste on, että näissä lämpötiloissa tavanomaiset materiaalit epäonnistuvat nopeasti: nikkeli-kromi-lämmityselementit hapettuvat ja painuvat, alumiinioksidi-silikaattipalotiili muuttuu sähköä johtavaksi ja lämpöparit ajautuvat pois kalibroinnista. Korkean lämpötilan uunin valintaa tiettyä prosessia varten – olipa kyseessä sitten keraaminen sintraus 1600°C:ssa, metallin lämpökäsittely 1200°C:ssa tai materiaalitestaus 1800°C:ssa – määräytyy vaaditun lämpötilakaton, kammion ilmakehän, sallitun kontaminaatiotason ja lämpökiertotaajuuden välisen vuorovaikutuksen perusteella. Lämmityselementin materiaali on ensisijainen uunin ominaisuuksien määräävä tekijä piikarbidielementit, jotka hallitsevat lämpötila-aluetta 1200 °C - 1550 °C, molybdeenidisilisidielementit, jotka kattavat 1500 °C - 1800 °C, ja grafiitti- tai volframielementit, joita tarvitaan yli 1800 °C:n lämpötiloissa suojakaasussa tai tyhjiössä .
Lämmityselementti on komponentti, joka muuttaa sähköenergian lämmöksi ja siirtää sen työkuormaan, ja sen materiaaliominaisuudet määräävät uunin maksimilämpötilan, ilmakehän yhteensopivuuden ja käyttöiän. Elementtimateriaalilla tulee olla korkea sulamispiste, hyvä hapettumisenkestävyys käyttölämpötilassa, riittävä kuumalujuus kantamaan omaa painoaan ja ennustettava sähkövastus, joka ei vanhene liikaa elementin käyttöiän aikana. Alla olevassa taulukossa on kartoitettu kaupallisesti merkittävät korkean lämpötilan lämmityselementtien materiaalit niiden käytännön toiminta-alueille ja rajoituksille.
| Elementin materiaali | Elementin maksimilämpötila (ilma) | Tyypillinen uunin lämpötila | Ilmakehän yhteensopivuus | Näppäinrajoitus |
|---|---|---|---|---|
| Kanthal A-1 (FeCrAl) | 1400 °C | 1100-1300°C | Ilma, typpi, argon; Vältä vetyä yli 1150°C:ssa | Haurastumista vedyssä; alumiinioksidihilsettä roiskuu pyöräilyssä |
| Piikarbidi (SiC) | 1625 °C | 1200-1550°C | Ilma, neutraali ilmapiiri; vältä vetyä, halogeenia, rikkiä | Vastustuskyky kasvaa iän myötä (ikääntyminen); vaatii jännitteen vaihdon |
| Molybdeenidisilisidi (MoSi₂) | 1850 °C | 1500-1800°C | Ilma, typpi suojalla; vältä ilmakehän vähentämistä | Muodostaa haihtuvaa SiO:ta pelkistävissä olosuhteissa; hauraita palvelun jälkeen |
| Grafiitti | 3000°C (inertti) | 1800-2800°C | Tyhjiö, argon, typpi; ei happea yli 400°C | Nopea hapettuminen ilmassa; hiilihöyry saastuttaa työtaakkaa |
| Volframi / molybdeeni (metalliverkko) | 2800°C (L) / 1900°C (Mo) | 1600-2600°C | Vain tyhjiö tai erittäin puhdas vety | Erittäin hapettumisherkkä; haurastumista hivenhapesta |
Piikarbidielementit ovat korkean lämpötilan uuniteollisuuden työhevonen 1 200–1 550 °C:ssa, koska ne tarjoavat edullisen tasapainon kustannusten, saatavuuden ja suorituskyvyn välillä ilmassa ja neutraaleissa olosuhteissa. Elementit valmistetaan uudelleenkiteyttämällä piikarbidirakeita korkeassa lämpötilassa, jolloin saadaan itsesidottu, huokoinen keramiikka, joka johtaa sähköä. SiC-elementin sähkövastus kasvaa käyttöiän aikana -ilmiö, jota kutsutaan ikääntymiseksi - kun raeraajat hapettuvat ja tehollinen johtava poikkileikkaus pienenee. Käyttöiän päättymiskriteeri on tyypillisesti 100 %:n lisäys resistanssissa alkuperäisestä arvosta, jolloin elementti ei enää pysty toimittamaan nimellistehoaan käytettävissä olevalla jännitteellä. Uunin virransyöttö on suunniteltava siten, että muuntajassa on jännitehanat tämän ikääntymisvaikutuksen kompensoimiseksi, ja elementin resistanssia tulee seurata säännöllisesti jäljellä olevan käyttöiän ennustamiseksi. 1 550 °C:ssa ilmassa toimivan elementin käyttöikä voi olla 2 000 - 4 000 tuntia, kun taas sama elementti, jota käytetään 1 300 °C:ssa, voi kestää 10 000 tuntia tai enemmän, mikä kuvastaa lämpötilan ja hapetusnopeuden eksponentiaalista suhdetta.
Korkean lämpötilan uunin eristysjärjestelmä palvelee kahta ristiriitaista tavoitetta: minimoida lämpöhäviö kammiosta ympäristöön, mikä vaatii maksimaalisen eristeen paksuuden ja minimilämmönjohtavuuden, sekä minimoida uunin lämpömassa, joka määrää lämmitys- ja jäähdytysnopeudet sekä sykliä kohden kulutetun energian. Eristysmateriaalilla tulee olla alhainen lämmönjohtavuus käyttölämpötilassa, riittävä kuumalujuus kantamaan omaa painoaan sekä kestävyys uunin ilmakehää ja työkuorman aiheuttamia haihtuvia aineita vastaan. Korkean lämpötilan eristemateriaalien kolme pääluokkaa ja niiden käyttöalueet ovat seuraavat.
Alumiinisilikaattikeraamikuitu, joka on valmistettu sulattamalla ja kuiduttamalla alumiinioksidin ja piidioksidin sekoitusta, on hallitseva eristemateriaali korkeissa lämpötiloissa uuneissa jopa noin 1400°C (luokituslämpötila) . Kuitu valmistetaan bulkkivillana, neulahuovana, tyhjiömuovattua levyä tai märkämuovattua moduulia. 128 kg/m³ tiheyden keraamisen kuitupeiton lämmönjohtavuus 1000°C:ssa on noin 0,25 - 0,35 W/m·K , joka on noin kolmasosa - puolet eristävän tulenkestävän tiilen samassa lämpötilassa. Kuitueristeen alhainen lämpömassa – sen ominaislämpökapasiteetti kerrottuna sen tiheydellä – sallii uunin lämmetä ympäristön lämpötilasta 1200 °C:seen 30–60 minuutissa verrattuna useisiin tunteihin vastaavan kapasiteetin tiilivuoratussa uunissa. Kompromissi on, että keraaminen kuitu on alttiimpi juoksutteiden ja emäksisten höyryjen aiheuttamille kemiallisille vaurioille, ja kuidun pinta hajoaa ja muuttuu murenevaksi pitkäaikaisen altistuksen jälkeen luokituslämpötilansa yläpuolelle. Yli 1400°C lämpötiloissa käytetään monikiteistä alumiinioksidikuitua (PCW), jonka luokituslämpötila on 1600°C, huomattavasti korkeammalla hinnalla.
Eristävät tulenkestävät tiilet ovat huokoisia, kevyitä tulenkestäviä muotoja, jotka on valmistettu yhdistämällä palavia huokosten muodostajia – sahanpurua, polystyreenihelmiä tai hiiltä – tulenkestävään savi- tai alumiinioksidikappaleeseen, jotka palavat polton aikana jättäen suljettujen huokosten verkoston. IFB:n luokituslämpötila vaihtelee 1260°C:sta (luokka 23) 1760°C:een (luokka 32), jolloin alumiinioksidipitoisuus kasvaa ja tiheys kasvaa lämpötila-asteen mukaan. Grade 26 IFB:n (1430°C luokitus, 45 % alumiinioksidia) tiheys on noin 780 kg/m³ ja lämmönjohtavuus 0,35 W/m·K 1000 °C:ssa. Tiilivuorauksen suurempi lämpömassa kuituun verrattuna tarkoittaa hitaampaa lämmitystä ja jäähdytystä, mutta tarjoaa paremman kestävyyden uuneille, jotka ovat alttiina mekaaniselle väärinkäytölle, hankaaville ympäristöille tai raskaiden työkappaleiden toistuvaan kuormitukseen ja purkamiseen.
Mikrohuokoinen eristys on komposiitti, joka koostuu alle mikronin höyrystetyistä piidioksidihiukkasista, opasittimesta (tyypillisesti piikarbidista tai titaanidioksidista), joka estää säteilylämmönsiirron, ja vahvistuskuidusta. Puristetun jauheen huokoskoko on pienempi kuin ilmamolekyylien keskimääräinen vapaa reitti ilmakehän paineessa, mikä vaimentaa kaasun johtumista ja antaa materiaalille tehokkaan lämmönjohtavuuden. 0,020 - 0,030 W/m·K 800 °C:ssa -alempi kuin tyynen ilman lämmönjohtavuus. Mikrohuokoisia paneeleja, joiden maksimikäyttölämpötila on 1000–1100 °C, käytetään taustaeristeenä kuumapinnan keraamisen kuitu- tai tiilivuorauksen takana vähentämään seinämän kokonaispaksuutta tietyllä lämpöhäviönopeudella. Ne ovat erityisen arvokkaita uuneissa, joissa olemassa oleva infrastruktuuri rajoittaa ulkovaipan mittoja tai joissa alhaisin mahdollinen ulkokotelon lämpötila on turvallisuus- tai prosessivaatimus.
Korkean lämpötilan uunin sisällä oleva ilmapiiri määrää kemiallisen ympäristön, jossa lämmityselementit, eristys ja työmäärä toimivat. Ilmakäyttöön suunnitellussa uunissa on lämpöelementit ja eristys, jotka muodostavat suojaavia, kiinnittyviä oksidihilseitä lämpötilassa. Samaa uunia ei voida käyttää pelkistävässä ilmakehässä muuttamatta elementtivalintaa ja eristyskemiaa. Kolme ensisijaista ilmakehän luokkaa ja niiden tekniset vaikutukset ovat:
Tarkka lämpötilan mittaus on toistettavan korkean lämpötilan käsittelyn perusta, ja termopari on ensisijainen anturi lämpötiloihin jopa noin 1700°C ilmassa . Korkean lämpötilan uuneissa käytettävät termoparityypit ja niiden käyttörajat ovat tyyppi K (kromi-alumiini, jatkuva 1200°C asti), tyyppi S (platina vs. platina-10% rodium, enintään 1450°C jatkuva), tyyppi B (platina-6% rodium vs. platina-30% rodium), v. tyyppi R°C jatkuvatoiminen 17, s. platina - 13 % rodium, jatkuva 1450°C asti). Tyyppi B on vakiovalinta 1500–1700 °C ilman lämpötila-alueelle, koska molempien jalkojen rodiumpitoisuus minimoi rodiumin kulkeutumisen, joka on tyypin S ja tyypin R termoparien ensisijainen ajautumismekanismi korkeassa lämpötilassa.
Yli 1700 °C tai pelkistävissä ilmakehissä ja tyhjiössä, jossa platinatermoparit ovat saastuneet ja haurastuneet, kosketukseton infrapunapyrometria korvaa termoparit ensisijaisena mittausmenetelmänä. Kaksivärinen (suhde)pyrometri mittaa kohteen lähettämää lämpösäteilyä kahdella eri aallonpituudella ja laskee lämpötilan intensiteettien suhteesta, mikä eliminoi emissiivisyyden vaihtelusta sekä savun tai höyryn aiheuttaman optisen polun vaimenemisen aiheuttaman virheen. Pyrometri on nähtävä ikkunan läpi, joka on läpinäkyvä mittausaallonpituuksilla – kvartsi lämpötiloissa 1100 °C asti, safiiri lämpötiloissa 1800 °C asti ja sinkkiselenidi tai kalsiumfluoridi erikoissovelluksiin. Ikkuna on pidettävä puhtaana ja vapaana kondensaatista, joka absorboisi infrapunasäteilyä ja saattaisi mitatun lämpötilan laskemaan matalaksi.
Uunin lämpötilansäädin käyttää a PID (proportional-integral-derivative) -algoritmi moduloida lämmityselementeille toimitettua tehoa vasteena mitatun lämpötilan ja asetusarvon väliseen eroon. PID-parametrit on viritettävä uunin erityisten lämpöominaisuuksien mukaan – lämpömassa, lämmityselementin vasteaika ja lämpöhäviönopeus – vakaan säädön saavuttamiseksi ilman käynnistyksen ylitystä tai värähtelyä asetuspisteessä. Hyvin viritetty uuni voi säilyttää lämpötilan tasaisena ±1 °C - ±5 °C työvyöhykkeellä riippuen uunin suunnittelusta, elementtien kaavoittelusta ja kiertotuulettimen olemassaolosta konvektiivista lämmönsiirtoa varten alemmissa lämpötiloissa. Työalueen lämpötilan tasaisuus varmistetaan lämpötilan tasaisuustutkimuksella (TUS) per AMS 2750 (ilmailu-avaruuslämpökäsittelyä varten) tai soveltuvan prosessispesifikaation mukaisesti, jolloin uuniin sijoitetaan useita mittaustermopareja kartoittamaan lämpötilan jakautuminen prosessin asetuspisteessä.
Korkean lämpötilan uunin sähkönlähteen on toimitettava hallittua tehoa lämmityselementeille useilla elementtien resistanssilla, alhaisesta kylmävastusesta käynnistyksen aikana korkeampaan vastukseen käyttölämpötilassa, ja sen on otettava huomioon piikarbidielementtien ikääntyminen niiden käyttöiän aikana. Tehonsäätö saadaan aikaan a tyristori (SCR) tehonsäädin joka moduloi vaihtovirtaa elementteihin joko vaihekulmasytytyksen tai purskelaukaisun (nollaristiohjaus) avulla. Vaihekulmapoltto tarjoaa hienomman ohjausresoluution ja sitä käytetään, kun uunin lämpövasteaika on lyhyt. Purskesytytys ohjaa tehoa kytkemällä AC-aaltomuodon täydet jaksot päälle ja pois, mikä vähentää sähköistä kohinaa ja harmonisia, mutta tuottaa karkeamman ohjauslähdön. Valinta kahden tilan välillä riippuu uunin sähköisistä ominaisuuksista ja kohteen sähkönlaatuvaatimusten herkkyydestä.
Piikarbidi- ja molybdeenidisilisidielementtiuuneihin, a moninapainen muuntaja on sijoitettu tehosäätimen ja elementtien väliin. Muuntaja alentaa syöttöjännitteen matalaan jännitteeseen - tyypillisesti 10 - 60 volttiin -, jota pieniresistanssiset elementit vaativat, ja useat tapit mahdollistavat jännitteen nostamisen elementin käyttöiän aikana kompensoimaan ikääntymisestä johtuvaa vastuksen kasvua. Muuntaja on mitoitettava täyttä kuormitusvirtaa varten suurimmalla väliottojännitteellä ja sen impedanssi on sovitettava elementin kuormaan liiallisen jännitehäviön välttämiseksi. Suurille teollisuusuuneille, joiden teho on yli 100 kW, tehonjako on jaettu vyöhykkeisiin – kammio on jaettu itsenäisesti ohjattuihin lämmitysvyöhykkeisiin, joista jokaisella on oma termopari, säädin ja virtalähde – jotta saavutetaan vaadittu lämpötilan tasaisuus koko työtilavuudessa.
Korkean lämpötilan uunit ovat välttämättömiä aloilla, joilla vaaditaan lämpökäsittelyä kontrolloiduissa yli 1000°C lämpötiloissa haluttujen materiaaliominaisuuksien kehittämiseksi. Ensisijaiset sovellusluokat ja niiden tyypilliset lämpötila-alueet ovat:
Korkean lämpötilan uunin turvallinen käyttö edellyttää teknisiä säätöjä, jotka puuttuvat äärimmäisen kuumuuden, palavien tai tukehtuvien ilmakehojen vaaroihin ja tulenkestävän vaurion mahdollisuuteen. Ensisijaisia turvajärjestelmiä ovat mm redundantti ylikuumenemissuojapiiri joka käyttää itsenäistä termoparia ja säädintä, joka on asetettu lämpötilaan, joka on prosessin asetusarvon yläpuolella, mutta uunin maksimisuunnittelulämpötilan alapuolella; jos ensisijainen ohjaustermopari vioittuu tai säätimessä on toimintahäiriö, ylilämpötilasäädin katkaisee virran lämmityselementeistä. Tämä itsenäinen turvapiiri on pakollinen valvomattomassa käytössä ja uuneissa, jotka käsittelevät arvokkaita työkuormia, joissa ylikuumeneminen tuhoaisi tuotteen ja mahdollisesti uunin.
Uuneissa, jotka toimivat palavilla ilmakehillä – vedyllä, muodostuskaasulla tai endotermisellä kaasulla – tarvitaan lisäturvajärjestelmiä. Uuni on tyhjennettävä ilmasta inertillä kaasulla ennen vedyn lisäämistä, ja tyhjennys on tarkistettava happianalysaattorilla, joka vahvistaa happipitoisuuden olevan alemman räjähdysrajan alapuolella. A palava liekki tai katalyyttinen sytytin uunin poistoputkessa varmistaa, että reagoimaton vety palaa turvallisesti ennen kuin se pääsee huoneen ilmaan. Kaasun syöttölinjoissa on oltava normaalisti sulkeutuvia solenoidiventtiilejä, jotka epäonnistuvat sulkeutumaan tehon katketessa ja pysäyttämään kaasun virtauksen välittömästi. Kiinteälle hätäpysäytyspiirille, joka katkaisee kaiken kaasun virtauksen ja lämmitystehon, on oltava pääsy kuljettajan paikalta. Tyhjiöuuneissa ensisijainen turvallisuusriski on tyhjökammion romahtaminen, ja kammio on suunniteltava ja valmistettava asianmukaisen paineastiakoodin (ASME Boiler and Pressure Vessel Code Section VIII tai vastaavan kansallisen standardin) mukaan paineenalennuslaitteella, joka estää kammion paineen muodostumisen suunnittelurajan yläpuolelle.
Käyttäjät luottavat syvästi kuuluisien yritysten tarjoamiin tuotteisiin.